Zajímavosti a Památky

TOP 10 Vratislavi aneb vyberte alespoň 5 věcí, které podniknete

Proč existují přehledy typu TOP 5, Nejlepších 10 nebo 12 věcí, které musíte vidět? Zní to možná banálně, ale než se někam vydáme, musíme si udělat přehled o tom, co zajímavého nás v novém místě čeká. Snažili jsme se objektivně vybrat 10 míst, která stojí za návštěvu, ale už během psaní článku jsme si uvědomili, že výběr objektivní není a že v něm mnohé chybí, takže článek TOP 20 je již v přípravě.

1

1. Rynek a historické centrum
O centrálním náměstí, Rynku, místní tvrdí, že je nejkrásnějším náměstím v Polsku. O tom s nimi nediskutujte, ale rozhodně se zde projděte. Nachází se zde perla goticko-renesanční měšťanské architektury – vratislavská radnice, řada architektonicky zajímavým městských domů – v jednom z nich, Pod Zlatým sluncem, bydleli během svých návštěv Vratislavi císařové Rudolf II. a Ferdinand II. Na Rynek navazuje menší Solný trh, kde se ve dne v noci prodávají květiny.

O Vratislavské radnici si přečtěte více češtině ZDE.

 

2

2. Afrikarium v ZOO
V největším pavilonu vratislavské ZOO mají zvířata k dispozici více než 12 000 m3 vodních nádrží. Afrikarium je rozděleno do několika částí, ve kterých se můžeme přenést do různorodých afrických ekosystémů: na pláž a korálové útesy v Rudém moři, do údolí Nilu, na Velkou příkopovou propadlinu, k Mosambickému průlivu, na Pobřeží koster (severní Namibie) a do Konžského deštného pralesa. Zvířatům se zde daří – narodili se tady dvojčata kapustňáků, tučňáci a nedávno i hrošík.

Článek věnovaný Afrikariu s fotogalerií naleznete ZDE.

 

3

3. Komplex kostelů na ostrovech
Na Tumském poloostrově a ostrově Piasek se nacházejí nejzajímavější sakrální památky ve městě. Dominantou je katedrála sv. Jana Křtitele se dvěma věžemi a gotickým portálem s řadou soch svatých, kteří byli oblíbení v 15. století. Jedním z nich je sv. Václav a také Jošt z Rožmberka, který byl zakladatelem portálu. Zajímavý je také dvoupodlažní kostel, protože se v jediné budově nacházejí dva kostely – sv. Kříže a sv. Bartoloměje, dále také kostel na ostrově Písek – kostel Nejsvětější Panny Marie.

O historii a legendách spojených s vratislavskou katedrálou si přečtěte v tomto ČLÁNKU.

ZDE naleznete informace o tom, proč je kostele sv. Kříže a sv. Bartoloměje dvoupodlažní a mnoho dalších zajímavostí.

 

4

4. Oderský bulvár
Revitalizace bulváru Dunikowského se opravdu podařila. Na skoro kilometrovém úseku podél Odry se dá odpočívat na lavičkách, prohlížet si sochy nebo se projet na kole. Bulváry se otevírají dál – další úsek je mezi mostem Přátelství a mostem Grunwaldzkým, brzy bude následovat bulvár kolem Technické univerzity. Vratislav se tak stane městem s nejdelšími odpočinkovými zónami kolem řeky v Polsku!

 

5

5. Hydropolis
Byli jste již někdy v muzeu věnovanému vodě? V bývalé městské vodárně – a konkrétně v pískových filtrech o povrchu 4000 m2, se podíváte na vodu v rámci 8 tematických okruhů. Multimediální výstava poskytuje velké množství velice zajímavých informací. Můžete si sednout do ponorky, zjistit, jak se rozvíjel systém městského vodovodního potrubí, projít vodní parou nebo relaxovat hluboko pod hladinou moře.

 

6

6. Vratislavská hudební scéna
Vratislav je centrem všeho dění, koncerty se zde konají skoro každý den například v klubech Stary Klasztor, Vertigo (jazz) nebo nekomerčním klubu Pieśniarze, kde vystupují autoři písní z Vratislavi a okolí. Před příjezdem také zjistěte, jestli zrovna neprobíhá některý z mnohých festivalů, mezi nejzajímavější patří: Industrial festival (listopad), Jazz nad Odrą (duben), Ethno jazz festival (přehlídka po celý rok). Vratislav má co nabídnout i milovníkům klasické hudby, před příjezdem si rezervujte online lístek do Narodowe forum muzyki nebo Vratislavské opery.

O nekomerčním klubu Pieśniarze čtěte více ZDE.

 

7

7. Slezské nebe a polská kuchyně
Národní kuchyně je neodmyslitelnou součástí kultury, proto rozhodně během návštěvy Vratislavi nevynechejte polské chutě. Levná varianta: bistro Nadwaga (ul. Odrzańska 16). Dražší, ale ne předraženou, restaurací, kde se zaměřují na tradiční slezskou kuchyni je Gastropub wrocławska (ul. Szewska 59/60). Tady také můžete ochutnat pokrm, který se ve Vratislavi připravoval po staletí – slezské nebe. Připravuje se ze tří druhů masa v omáčce ze sušeného ovoce a podává s vratislavskými knedlíčky.

Co to je pokrm slezské nebe a jak ho uvařit se dovíte v tomto ČLÁNKU.

 

8

8. Hala století a multimediální fontána
Hala století a okolní stavby byly postaveny podle revolučního projektu Maxe Berga mezi roky 1911-1913. Kopule haly, která byla po svém postavení největší konstrukcí tohoto typu na světě, dělá ohromný dojem do dnešních dnů. Před halou je multimediální fontána, která je největší fontánou v Polsku. Skvěle vypadá během večerních světelných show, kdy 300 vodních trysek kreslí do rytmu hudby světelné obrazce po celé hektarové hladině.

 

9

9. Procházka po čtvrti Nadodrze a Śródmieście
Na „neturistickém“ pravém břehu Odry doporučujeme procházku po čtvrtích Nadodrze a Śródmieście. Tyto části nebyly během druhé světové války příliš zničeny a nepoškodila je ani poválečná „rekonstrukce“. Pouze zde jsou k vidění krásné městské domy z přelomu 19. a 20. století se starými zčásti oprýskanými omítkami a neudržovanými, ale malebnými vnitřními chodbami. Ve čtvrti s meziválečnou atmosférou vznikají nové galerie a hospůdky.

Na procházku po meziválečných městských domech ve čtvrti Śródmieście se vydejte ZDE.

Na další procházku zveme do okolí ulic Nowowiejska, ke článku a FOTOGALERII.

 

10

10. Maketa panoramy Lvova 18. století
Vratislav a Lvov spojuje bouřivá historie – mnoho uměleckých děl bylo po připojení Lvova k SSSR, převezeno právě do Vratislavi. Zajímavou památkou je maketa dávného Lvova, kterou ve Lvově přes nepřízeň osudu tvořil architekt Janusz Witwicki. Osudy makety, stejně jako jejího tvůrce, jsou velice dramatické. Obyvatelé Lvova model nikdy neměli možnost obdivovat. Po 2. světové válce se ho manželce Witwického s velkými obtížemi podařilo převézt do Polska. Nyní je zrekonstruovaný k vidění v Hale století a stojí za návštěvu!

Více se o nezvyklém příběhu makety Lvova 18. století dovíte ZDE.

Práva na veškeré texty, fotografie a grafiku umístěnou na webové stránce Kvetevropy.cz jsou vyhrazena. Není povoleno jejich použití nebo kopírování bez souhlasu redakce.

Kontakt: redakce@kvetevropy.cz