Jídlo a Pití

Pizza ve Vratislavi

5 míst, které spojuje výhodná cena, výtečné jídlo a vzdálenost 5 minut pěšky od centra

Tento článek píšeme proto, že jsme přesvědčeni o tom, že každý návštěvník Vratislavi potřebuje vědět, kde se v centru může dobře a levně najíst. Internet je přeplněn reklamami restaurací, barů a jídelen, ale udělat nejlepší kampaň na internetu není to samé, co uvařit nejlepší polévku. Zveme vás k návštěvě 5 zcela odlišných míst, kde víme, že se dobře najíte za rozumnou cenu – navíc se všechna místa nacházejí maximálně 5 minut chůze od Rynku.


1. Polévkový bar Zupa
V tomto baru si můžete vybrat z polévkového menu, které je rozděleno do tří kategorií: polévky s masem, vege a semi-vege. Nečekejte tradiční polské polévky, ale moderně a nápaditě pojaté receptury. Zajímavé je, že polévky v Polsku jsou dobré nejen na zahřátí, ale i na ochlazení – v letních měsících si zde rozhodně zajděte na chłodnik, což je výtečná studená zeleninová polévka na smetanovém základě. Do polévky si můžete vybrat doplňky podle chuti, ať už krutóny, čili, pažitku a mnoho jiného. Polévkový bar Zupa je velice malinký, ale v létě má zahrádku a na ulicy Szewska jsou příjemné lavičky, kde můžete polévku v hrníčku jíst pod korunami stromů. Od 17:30 je až do poslední kapky polévky sleva na vše 50%.
Navštivte od 10:00 do 19:00, ul. Szewska 24/26.


2. Sushi v Michiko sushi roll
Podle našich zkušeností zde nabízejí nejlepší sushi ve městě a navíc za velice výhodné ceny. Restaurace je malá a má velice hezky zařízený interiér – nic přeumělkovaného ani luxusního. Budete se zde cítit dobře, i pokud nejste mistrem stravování s hůlkami. K menu v restauraci obdržíte tradiční vývar s tofu zdarma. Sushi je vždy čerstvé a připravuje se průběžně na očích zákazníků. Výhodné je také menu domů, jehož ceny začínají na 18 zlotých a po desáté večer je na ně sleva.
Navštivte od 11:00 do 23:00, ul. Odrzańska 1/1a.


3. Pizza v pizzerii Piec na Szewskiej
Pokud si dáte pizzu z místní pece, může se vám stát, že zapomenete, že nejste v Itálii, ale Polsku. V této restauraci nešetří na kvalitních surovinách, což je základem dobrého jídla a je to opravdu poznat. Mají na výběr z klasických pizz a několika druhů těstovin. Restaurace je příjemná a obsluha vstřícná. Pozor – zde si k jídlu nedáte pivo. Rozhodně doporučujeme tradiční neapolskou Margheritu. Ceny příjemně překvapí – začínají na 15 polských zlotých.
Navštivte od 12:00 do 22:00, ul. Szewska 44-46.


4. Bary, kde platíte 4 nebo 8 zlotých
V Polských městech se již několik let objevují stále nové bary, které mají v nabídce jídlo a pití za 4 nebo 8 zlotých. Tyto bary nabízejí v nižší cenové kategorii většinou malé pivo, vodku, okurky, ve vyšší kategorii dostaneme bigos, boršč, tatarák nebo gzik (brambory vařené ve slupce s tvarohem a pažitkou). Oblíbená sestava místních: vodka + okurek nebo pivo + bigos. Tyto bary doporučujeme navštívit třeba po večírku – mají totiž často otevřeno po celou noc a to je ideální, pokud potřebujeme před spaním něco teplého sníst. Tyto bary navštěvuje mnoho lidí, proto je zde jídlo vždy čerstvé a nemusíte se bát si tady objednat ani tatarský biftek – naše redakce vyzkoušela mnohokrát a bez následků.
Kolem Rynku a na Rynku samotném se nachází několik těchto barů, doporučujeme následující: Bistro Przemysłowe non stop, ul. Kurzy Targ 3/2, Łubu Dubu od 12:00 do 4:00 (v pátek a sobotu do 6:00, v neděli do 2:00), ul. Odrzańska 24-26, Ambasada Wódka Bar non stop, ul. Świętego Mikołaja 8.


5. Polsko se vším všudy – Bar Nadwaga
V samoobslužném baru si můžete dát tradiční polská a slezská jídla – od pirohů, řízků, gołąbků přes tradiční polské polévky jako žurek a baršč, až po kluski śłąskie (příloha k masu, menší noky z bramborového těsta). Za barem pracují živelné kuchařky, které vám ihned poradí, co si máte dát a kam si sednout. Zde prožijete nefalšovanou atmosféru polské jídelny a naleznete více tradičních polských jídel než v drahých restauracích na Rynku, které lákají na polskou kuchyni. Mají zde velmi dobré pirohy, ke kterým si určitě objednejte kompot, který se v Polsku nejí, ale pije.
Navštivte od 11:00 do 20:00, ul. Odrzańska 16.

 

Práva na veškeré texty, fotografie a grafiku umístěnou na webové stránce Kvetevropy.cz jsou vyhrazena. Není povoleno jejich použití nebo kopírování bez souhlasu redakce.

Kontakt: redakce@kvetevropy.cz