Zajímavosti a Památky, Bohemistyka UWr

Náboženské figurky středověkých Vratislavanů

Politická situace ve Vratislavi, jako hlavního města středověkého Slezska, byla velice komplikovaná. Během 12. a 13. století měla slezské knížectví širokou autonomii a jejich spojení s Polskem zeslabovalo. Pak se ve 14. století Slezsko stalo na mnoho let částí Zemí koruny české. Nicméně většinou zde žili Němci, kteří se ve Slezsku usídlili během německé kolonizace, takzvané Ostsiedlung, probíhající ve střední Evropě hlavně během 12. a 13. století. Proto měl region blízký kulturní vztah se svými sousedy ze západu i jihu.

Bohemistyka UWr

Po stopách českých chutí a vůní ve Wroclawi

Známý český spisovatel Karel Poláček říkal: „Po českém obědě jest seděti a tupě zírati,” měl pravdu? Česká kuchyně ze známých důvodů není oblíbená mezi milovníky diet a fitness. Na druhou stranu na celém světě najdeme stovky lidí, kteří si vůbec nedělají starosti s těmi všemi sacharidy a tuky. Co tedy můžeme doporučit vratislavským gurmánům, kteří jsou fanoušky českého jídla a pití? Ochutnají tady něco od sousedů nebo se musí vydat přímo do Česka?

Bohemistyka UWr

Vratislavská předehra k sametové revoluci

Je začátek listopadu 1989. Za okamžik se v Berlíně začnou odehrávat události, považované za symbol pádu Sovětského svazu. Na jeviště Polského divadla ve Vratislavi přicházejí umělci českého undergroundu. Poprvé po řadě let, a někteří poprvé v životě, vystoupí na oficiálním koncertu. Ještě nevědí, že jeden z nejdůležitějších lidí v Československu jejich vystoupení později nazve předehrou k sametové revoluci.

Práva na veškeré texty, fotografie a grafiku umístěnou na webové stránce Kvetevropy.cz jsou vyhrazena. Není povoleno jejich použití nebo kopírování bez souhlasu redakce.

Kontakt: redakce@kvetevropy.cz