Bohemistyka UWr

Po stopách českých chutí a vůní ve Wroclawi

Známý český spisovatel Karel Poláček říkal: „Po českém obědě jest seděti a tupě zírati,” měl pravdu? Česká kuchyně ze známých důvodů není oblíbená mezi milovníky diet a fitness. Na druhou stranu na celém světě najdeme stovky lidí, kteří si vůbec nedělají starosti s těmi všemi sacharidy a tuky. Co tedy můžeme doporučit vratislavským gurmánům, kteří jsou fanoušky českého jídla a pití? Ochutnají tady něco od sousedů nebo se musí vydat přímo do Česka?

Wroclaw? Přece je to Vratislav

Je jasné, že ve městě českého původu nebude těžké objevit české kulinární stopy. Hlavní město Dolního Slezska, které pravděpodobně založil kníže Vratislav I., se může pochlubit několika hojně navštěvovanými hospodami s jídlem a pitím ze Švejkovy země. Je to tím, že česká kuchyně je v Polsku velice populární, navíc ji zdejší obyvatelé znají opravdu dobře, Wroclaw je přece jen kousek od českých hranic.

Hlad je převlečená žízeň

Naší cestu začneme symbolem České republiky – pivem, které je základem české gastronomie. Počátek této cesty nebude těžké najít. Proč? Protože české pivo najdeme víceméně všude. Na Hlavním náměstí (Rynek) a v blízkém okolí najdete místa, kde nabízejí nejznámější české pivo v Polsku – Pilsner Urquell např. Art Cafe Kalambur, Literatka, Czeski film nebo Česká (tady ho čepují přímo z tanku). Kromě toho se stojí za to podívat také do restaurace Bernard, kde najdete (pozor! budete překvapeni) pivo Bernard. Nesmíme na tomto místě zapomenout na Pepik Pub – zde se nabídka značky piv na pípě pravidelně mění. Opravdový ráj najdete Pod Nasypem (ulice Nasypowa a Bogusławskiego), kde se nachází celá řada hospod. Skoro každá místní hospoda nabízí Holbu, Litovel a také piva z různých malých pivovarů, nejširší nabídka je především U Augusta a v Českém Ráji. Ve čtvrti Popowice si zase můžete dát půllitr v Českém Pubu.

Žádná láska není tak opravdová, jako láska k jídlu

A co jídlo? O restauracích, které se spíše zaměřují na českou kuchyni, jsme mluvili již výše, jedná se o restaurace Česká a Pepik Pub. První z nich byla otevřena v roce 2015. Od té doby přilákala mnoho zákazníků a důkazem její oblíbenosti jsou neustále obsazené stoly. Nejlépe bude, pokud si před návštěvou uděláte rezervaci. Co najdeme na jídelním lístku? Tradiční česká jídla jako česnečka, svíčková, vepřo-knedlo-zelo, smažák, ale i odvážnější variace české kuchyně. Třeba byste měli chuť vyzkoušet jídla s originálními názvy jako Nevěřící Tomáš nebo kuřecí rarášci? Interiér je vybaven ve stylu, který je s každým rokem více populární i v Česku. Jednoduchost, čistota a několik předmětů spojených s Českou republikou. Bez cigaretového kouře a kýče, taková moderní hospůdka s dostatečným prostorem. To, co najdete na talíři, bude kvalitní a chutné. Česká nepatří k nejlevnějším, ale zároveň je v úplném centru města.

V Pepik Pubu je hlavních jídel v menu méně, nejvíce je tady předkrmů jako topinka nebo utopenci. V hospodě hrají české hity, ze stěn na nás koukají Karel Gott, Dalibor Janda a voják Švejk. Místa je možná trochu málo, ale to napomáhá seznámení :) Nemusíte sahat hluboko do kapsy, ale zároveň nečekejte ceny jako v baru Miś (nejlevnější bar ve Wroclawi, který má státní dofinancování).

To ještě není konec

Speciality české kuchyně jako smažák, guláš, svíčková, velké koleno a králík na smetaně najdete také ve výše zmíněné restauraci Bernard. Nesmíme také zapomenout na restauraci Kuźnia Dobrych Klimatów, která spojuje polskou a českou kuchyni. Samozřejmě doufám, že to nejsou všechna místa, pokud jste odhalili něco zajímavého, napište nám o tom v komentářích. Doufejme, že českých hospod bude s každým rokem přibývat, a ty stávající si udrží svou kvalitu.

Práva na veškeré texty, fotografie a grafiku umístěnou na webové stránce Kvetevropy.cz jsou vyhrazena. Není povoleno jejich použití nebo kopírování bez souhlasu redakce.

Kontakt: redakce@kvetevropy.cz