Bohemistyka UWr

Alternativní doprava ve Vratislavi - našich 5 tipů

Po Vratislavi nejčastěji chodíme pěšky nebo cestujeme městskou dopravou. A kdybychom tak použili i jiné dopravní druhy? Tady najdete pět alternativních dopravních prostředků, které můžete vyzkoušet během dovolené ve Vratislavi.

Jestli máte rádi stará vozidla, nejvíc vás bude bavit projet městem historickou tramvají. O víkendu od konce května do konce října jezdí speciální tramvajová linka od Divadelního náměstí (plac Teatralny) do ZOO. Cena jednosměrné jízdenky je 3 zloté pro dospělé a 2 zloté pro děti. Můžete si také půjčit historickou tramvaj jen pro sebe a uspořádat v ní třeba svatbu nebo obchodní jednání. Více na stránce http://tmw.com.pl (jen v polštině) nebo na oficiální stránce Vratislavi.

Další alternativní způsob dopravy je plavba parníkem. V centru Vratislavi je 5 říčních přístavů, ke kterým připlouvá 5 lodí po 3 různých trasách od ZOO až ke Sladovému ostrovu. Stejně jako tramvaj si můžete půjčit i loď. V poslední době je to velmi populární způsob jak oslavit rozlučku se svobodou. O víkendu můžete plout taky po setmění. Konkretní informace najdete na stránce www.statekpasazerski.pl (díky Google translator je i verze v češtině, jsou tam sice chyby, ale celek se dá pochopit).

Jednou z nejnovějších a nejzajímavějších atrakcí města je muzeum vody a řeky Odry Hydropolis, které bylo otevřeno v roce 2016. Jestli nechcete stát v dopravních zácpách a jste náhodou v okolí ZOO, můžete si udělat procházku nábřežím Stanislawa Wyspianského a nastoupit do Polinky - lanové dráhy nad řekou Odrou. Polinka byla otevřena koncem roku 2013 a jezdí každý den. Jednosměrná jízdenka stojí 3 zloté pro dospělé, sleva pro děti je 50%. Maximální počet osob v kabině je 15 lidí, doba jízdy – 2 minuty. Aktuální jízdní řad najdete na Facebooku - Polinka PWr.

Máte rádi sportovní aktivitu? Půjčte si kajak! V letě hodně lidí pluje na kajaku, a to nejen turisté. Pujčovnu najdete třeba v tzv. Gondolovém zálivu (Zatoka Gondoli) vedle Národního Muzea, kde si po plavbě můžete sednout a něco sníst. Půjčení kajaku stojí 15 zlotých za 2 hodiny. Chcete víc adrenalinu? Můžete si půjčit motorovou loď na hodinu za 80 zlotých, a jestli máte lodní průkaz, můžete plout na vetší loďce, která stojí 240 zlotých za hodinu. Kajaky si můžete také půjčit u Zwierzynieckého přístavu, kde je malá pláž a lehátka. Více zde: gondole.eu

Pokud chcete zkusit něco méně zvláštního, půjčte si kolo. Síť půjčoven městských kol je na každém rohu a prvních 20 minut je zdarma. Toto je výborný druh dopravy ve městě, které je na třetím místě na seznamu nejvíce ucpaných měst Evropy. Pro vypůjčení kola potřebujete jen mobil, ale dříve se musíte zaregistrovat na stránce wroclawskirower.pl (stránka je taky v angličtině a němčině). Registrace je krátká a jednoduchá. Na začátku musíte ale zaplatit 10 zlotých pro aktivaci svého konta. Více informaci najdete na oficiální stránce. Pamatujte si, že podle polského zákona můžete jezdit kolem jen po silnici nebo cyklostezkách (těch je víc a víc). Po chodníku můžete jezdit na kole jen ve třech případech: když s vámi jede dítě mladší 10 let, když je špatné počasí (hodně prší, je ledovka) nebo když auta na ulici můžou jezdit rychleji než 50 km/h a chodník je širší než 2 metry. Jinak riskujete pokutu 50 zlotých. Městská kola si můžete půjčit od jara do podzimu (přesnější informace najdete na stránce).

I když většinu těchto atrakcí užijete v letě, Vratislav je zajímavá a úžasná také během zimy. Přijeďte kdykoliv chcete a určitě tady najdete něco pro sebe.

Autor fotografie: Marcin Wrzesiński

Práva na veškeré texty, fotografie a grafiku umístěnou na webové stránce Kvetevropy.cz jsou vyhrazena. Není povoleno jejich použití nebo kopírování bez souhlasu redakce.

Kontakt: redakce@kvetevropy.cz