Zajímavosti a Památky

afrikarium ve Vratislavi

Afrikarium: po celé Africe za jediný den

ZOO ve Vratislavi má 150letou tradici, která je, stejně jako historie města, plná zvratů a překvapivých událostí. Na nejstarších fotografiích zahrady vidíme elegantní dámy se slunečníky a džentlmeny v kloboucích, jak v uctivé vzdálenosti od ohrady sledují antilopy a velblouda. S tímto místem však nejsou spjaté jen chvíle odpočinku a rodinné pohody. Zahrady a jejich obyvatel se významně dotkly události obou světových válek, během kterých značná část zvířat zahynula a zahrada byla dvakrát na několik let uzavřena.

Vratislav má však mimořádnou schopnost regenerace a i tato nejstarší zoologická zahrada na území Polska se neustále rozvijí a rozšiřuje. Posledním velkým projektem, který si ZOO a jeho zaměstnanci předsevzali, bylo založení afrikaria – místa, ve kterém se mohou návštěvníci setkat se zajímavými a ohroženými druhy různých afrických ekosystémů. Stavba a otevření afrikaria byla nejen pro zoologickou zahradu, ale i pro celou Vratislav významným mezníkem. Takto velký projekt měl již na svém počátku mnoho odpůrců, jejichž počet se zvyšoval úměrně předpokládané výši investice. ZOO však svůj záměr obhájilo a v dubnu 2012 byla zahájena stavba komplexu, jehož celková cena se vyšplhala na více než 1 000 000 000 korun. 

V době realizace tohoto projektu byla zahrada a politici podporující projekt z pochopitelných důvodů pod velkým tlakem veřejného mínění a politické opozice. Na všechno se ale zapomnělo již několik měsíců po slavnostním otevření 26. října 2014. Tehdy se vedení vratislavské zoologické zahrady mohlo pochlubit tím – a samozřejmě tak učinilo za přítomnosti významných médií z celého Polska – že za jediný měsíc navštívilo ZOO 113 000 návštěvníků, tedy skoro dvakrát tolik, co ve stejném měsíci v předchozím roce. Realizační tým výstavby afrikaria měl, nehledě na to, co tvrdili jejich odpůrci, jasno v tom, co dělá, ale nepochybně tato čísla překročila i jejich optimistické plány. Díky afrikariu se prudce zvýšil počet návštěvníků a vratislavská ZOO se tak stala jednou z pěti nejnavštěvovanějších zoologických zahrad v Evropě.

Afrikárium je jedinečným místem s neopakovatelnou atmosférou. Je rozděleno do několika částí, ve kterých se můžeme přenést do různorodých afrických ekosystémů: na pláž a korálové útesy v Rudém moři, do údolí Nilu, na Velkou příkopovou propadlinu, k Mosambickému průliv, na Pobřeží koster (severní Namibie) a do Konžského deštného pralesa. Po vstupu do pavilonu věnovaného Konžskému pralesu se může stát, že nebudete vědět, na co se nejdříve soustředit. Překvapí ohromné bazény s průzračně čistou vodou, rozlehlé plochy stěn osázené exotickými rostlinami i volně poletující ptáci. Tůně tohoto pavilonu obývají sympatičtí kapustňáci senegalští. Možná je to náhoda, a možná záměr tvůrců afrikaria, ale za zmínku stojí, že vratislavskou ZOO obýval kapustňák již ve 20. letech minulého století – v té době to byl jediný kapustňák v evropském ZOO a stal se oblíbencem tehdejších návštěvníků zahrady.

Pokračujeme dále k venkovnímu pavilonu lachtanů jihoafrických – tato živá a přátelská zvířata je zážitek sledovat zejména během krmení, která jsou dvakrát denně ve 12:00 a 15:00. Všechna zvířata žijící v afrikariu můžeme pozorovat shora, pokud se procházíme chodníky ve výbězích, anebo pod vodou, díky velkým plochám skla vestavěným do stěn bazénů. Když jsme pozorovali lachtany nebo jejich sousedy tučňáky brýlové, jak dovádí ve vodě, měli jsme pocit, že jsou zde zvířata uvolněná a chovají se přirozeně. Je to zřejmě způsobeno mimo jiné tím, že výběhy jsou rozlehlé a nežije zde příliš mnoho zvířat na malé ploše. To lze vidět zejména v obřích akváriích, které jsou v další části komplexu. Ve vratislavské ZOO nejsou pro zvýšení atraktivity umístěny tisíce ryb v malém akváriu, jak jsme to viděli v jiných komerčních akváriích a oceanáriích v Evropě, ale mají zde svůj prostor a mohou se i schovat.

Překvapivé je, že hroši mají čistou vodu a díky tomu máme jedinečnou možnost sledovat, jak tato zvířata plavou. To v zoologických zahradách není často k vidění, protože hroši si s hygienou z antropocentrického hlediska nelámou hlavu. Čistotu zde udržuje nejen systém výkonných filtrů, ale také tisíce malých rybiček, které se „hrošími“ nečistotami živí.
Zaměstnanci afrikaria by rozhodně měli rozšířit a dopracovat informační tabule o zvířatech, které zde můžeme vidět. Pokud chcete zvířata nejen pozorovat, ale se o nich i něco dozvědět, je vhodné před návštěvou projít několik stránek na Wikipedii.

Afrikarium je bezesporu jedním z nejatraktivnějších míst, které můžete ve Vratislavi navštívit. Doporučujeme večerní návštěvu afrikaria v pátek, sobotu a neděli od 16:00 do 20:00 (v neděli do 19:00) za výhodnou cenu 20 polských zlotých. Můžete si také koupit rodinnou vstupenku: v pondělí za 80 zlotých a v ostatní dny za 120. Běžné vstupné pro dospělého je 40 zlotých.
A občerstvení nakonec – v afrikariu si určitě zajděte na oběd. Mají zde příjemný a levný samoobslužný bar, ze kterého můžete sledovat výběh tučňáků a lachtanů.


Další informace naleznete na internetové stránce vratislavské zoologické zahrady: http://zoo.wroclaw.pl

 

Akvarium
Hroch
Hroch Ve Vodě
Lidé
Manta
Noc
Ryba
Ryby
Ryby 2
TučŇák Ve Vodě
Tučňáci
Zelva

contentmap_plugin

Práva na veškeré texty, fotografie a grafiku umístěnou na webové stránce Kvetevropy.cz jsou vyhrazena. Není povoleno jejich použití nebo kopírování bez souhlasu redakce.

Kontakt: redakce@kvetevropy.cz