Zajímavosti a Památky

V Humanitárium je prostor pro experiment

Debata o tom, že u nás ubývá odborníků na přírodní vědy, že nositelů Nobelovy ceny za chemii, fyziku a fyziologii nebo lékařství z Evropy je stále méně a že se průměrné znalosti žáků v těchto oborech prudce snižují, probíhá v České republice i v Polsku. Proto vznikají projekty, které by mohly děti a mládež vést zábavným způsobem k poznání a inspirovat je k tomu, aby se v budoucnu vědou zabývaly.

Jedním z takových míst, kde se intenzivně věnují dětem a jejich rozvoji v oblasti fyziky a chemie je vratislavské Humanitárium, které je součástí laboratorního komplexu EIT+. V Humanitáriu děti všech věkových kategorií mohou v laboratořích provádět pokusy s profesionálním vybavením, které školám většinou chybí. Jagoda Żywczyk a Patrycja Pikoń-Kwiatkovská, které vedou programy s dětmi již několik let, shodně tvrdí, že nejdůležitějším posláním Humanitária je probouzet u dětí zvědavost. S dětmi pak v laboratořích zkoumají například kolik tuku a cukru obsahuje koblížek nebo provádějí pitvy orgánů zvířat – očí, plic, srdce a jater, což je, podle jejich slov, mezi dětmi nejoblíbenější činnost v jejich centru poznání.

Humanitárium navštivte o víkendu, protože během týdne je v laboratořích organizována doplňková výuka pro děti z celého Dolnoslezského vojvodství. Práce je zde rozdělena do tří etap – v první se děti hrou učí poznávat základy fyziky, v druhé části projdou labyrintem, kde objeví některé z principů optiky a vše končí v laboratořích. V laboratořích si pak můžete zvolit z širokého výběru workshopů. Uveďme názvy jen malé části z jich: Barevná laboratoř, Stavba větrné elektrárny, Chemický odpad, Sluneční energie, Izolace DNA, Manufaktura svíček, Síra, Sopka, Výroba mýdla, Výroba krému a mnoho dalších.

Do Humanitária musíte dojet – je vzdáleno od centra města. Pokud nejste ve Vratislavi autem, jeďte městskou dopravou. Z centra ze zastávky Jana Pawla II na zastávku Pracze Odrzańskie se dostanete autobusem 103. Budete přímo před komplexem EIT+.

Více informací a aktuální otevírací hodiny na oficiální stránce Humanitária ZDE.

 

a
b
c
d
e
f
g
h
i
j

 

contentmap_plugin

Práva na veškeré texty, fotografie a grafiku umístěnou na webové stránce Kvetevropy.cz jsou vyhrazena. Není povoleno jejich použití nebo kopírování bez souhlasu redakce.

Kontakt: redakce@kvetevropy.cz