Výlety do okolí

Blízko přírodě, nedaleko Vratislavi

Ještě donedávna bylo Údolí Barycze, které se nachází severně od Vratislavi, místem, o kterém návštěvníci Dolního Slezska neměli skoro tušení. Díky tomu, že se na tomto místě nachází největší systém rybníků, navštěvovali toto místo rybáři či ornitologové, pro které je zdejší příroda opravdovým rájem. Do této oblasti přijížděla jen hrstka turistů, což se ale změnilo před několika lety, a nyní můžeme údolí Barycze vřele doporučit každému milovníkovi památek, aktivního odpočinku a, což je neméně důležité… výtečné kuchyně.

Pěšky
Procházky jsou vždy zdrojem nezapomenutelných zážitků a můžeme během nich důkladně poznat a prožít krajinu, kterou procházíme. Údolí Barycze není bohužel přeplněno označenými turistickými stezkami, je zde ale množství lesních a polních cest a cestiček, které při základní dovednosti čtení v mapách můžeme skvěle využít při plánovaní našich výprav. Je vhodné mít dobré boty, pláštěnku, batoh, něco k jídlu a pití, rozhodně pak nesmíme zapomenout na dalekohled pro pozorování ptáků.

Na kole
V Údolí Barycze se určitě bude líbit cyklistům, pro které jsou zde připraveny pohodlné cyklostezky, včetně vlajkové investice posledních let, kterou byla revitalizace 20kilometrové úzkorozchodné dráhy z měst: Sułów přes Milicz a Rudu Milickou do Grabownice, v rámci které byla dráha přestavěna na pohodlnou trasu pro milovníky cyklistiky. To ale není jediná cyklostezka, je jich tady totiž celá síť, díky které se dostaneme na nejzajímavější místa regionu. Nic nám také nebrání v tom, abychom využili mnohé polní a lesní cesty nebo dokonce hráze chovných rybníků a samostatně s mapou vymysleli vlastní trasy. Nemusíte si zde brát ani vlastní kola. Mnoho místních agroturistik má pro své hosty kola připravená, lze také využít služeb některé z řady půjčoven, které rovněž nabízejí servis kol.

V sedle
Údolí Barycze si jistě užijí také příznivci objevování okolí z koňského hřbetu. Rovinatá krajina, rozlehlé lesy, množství malebných rybníků a hustá síť písečných cest umožňují užít si přírodu a atmosféru venkova. V tuto chvíli se zde nachází více než 150 kilometrů označených stezek pro turistiku na koních, v mnoha místech byla postavena odpočívadla pro jezdce i koně. Během roku zde probíhá mnoho akcí věnovaných jízdě na koni, od skupinových jízd po jezdecké závody. Zajímavým způsobem, jak trávit volný čas, je také jízda v kočáru. V obci Ruda Sułowska, v turisticko-vzdělávacím středisku Naturum, se například můžete vydat povozem na ptačí fotosafari, během kterého se dostanete na místa nepřístupná turistům. V oblasti se nachází mnoho míst, která nabízejí jízdu na koni, pronájem koně nebo kočáru.

Na vodě
Největší řekou oblasti je samozřejmě Barycz, který dal název celému regionu. Je to jedna z klidnějších polských řek, proto je doporučována také málo zkušeným vodákům. Není to však jediná řeka, na které potkáme kajaky, pontony, kánoe nebo lodě. Dalšími zajímavými řekami jsou například Prądnia, Polska Woda, Młynówka v Miliczi nebo také malebná Duża Młynówka v úseku od obce Sułów do Rudy Sułowské. Půjčovny kajaků jsou provozovány zkušenými vodáky, kteří nám vždy poradí, jakou trasu si máme vybrat vzhledem k našim zkušenostem, atrakcím, které chceme cestou vidět, nebo k předpokládané délce plavby. Rovněž nás zavezou na místo začátku a přivezou z místa konce úseku plavby.

U vody
Pro mnohé je nejlepším způsobem, jak trávit volný čas, rybaření. Je odpočinkem od každodenního shonu a způsobem, jak nabrat nové síly a odpočinout si. V Údolí Barycze je několik desítek míst, kde se lze u břehu posadit s udicí. Musíme mít ale na paměti, že většina vodních ploch se nachází v chráněné krajinné oblasti Údolí Barycze nebo se jedná o chovné rybníky, tato místa tedy nejsou pro rybaření dostupná. Bojovat s „obrovskými rybami“ můžeme na vyznačených lovištích. Nalezneme je v mnoha obcích, liší se nejen infrastrukturou, velikostí vodních ploch, ale také zastoupením druhů ryb, které v nich lze lovit (nejčastěji jsou to ale kapři, kterými je Údolí Barycze proslulé).

Pozorování ptáků
Údolí Barycze je jedno z nejvhodnějších míst v Polsku k pozorování života ptáků v jejich přirozeném prostředí. Pokud se vydáme na pozorování, musíme mít na paměti, že ne všude můžeme vejít a, abychom neporušovali předpisy, musíme mít povolení majitele pozemků. Pro milovníky ptáků je zde k dispozici několik pozorovatelen, ze kterých mohou bezpečně sledovat ptáky. Je vhodné mít nenápadné oblečení a také vlastní dalekohled nebo lunetu, protože pouhým okem příliš neuvidíme – ptáci rychle vycítí naší přítomnost a zcela jistě se k nám nepřiblíží. Nejkrásnější je pozorování ptáků brzy ráno nebo večer, ale vzrušující je rovněž popolední lov, kdy loví velcí dravci. Ptáci jsou zde ale po celou dobu, což je dobrá zpráva zejména pro začínající ornitology.

Něco na zub
První gastronomickou asociací s Údolím Barycze jsou ryby, které jsou zde podávány na desítky různých způsobů. Nejoblíbenější je kapr, kterého můžeme vyzkoušet uzeného, smaženého, na miličský způsob s cibulí nebo v medovo-jablečné omáčce, ve formě paštiky nebo válečků zabalených v listu zelí (gołąbki). Za ochutnání ale stojí také rolády ze sumce, nadívaná štika, lín v bílém zelí, tolstolobik v octu nebo pstruh po myslivecku. Je to výjimečný zážitek, proto věnujme v restauracích nabídce ryb pozornost. Dalším kulinářským zážitkem budou jídla ze zvěřiny, která je lovena ve zdejších lesích, nebo na vodních plochách v případě ptactva. Je podávána na mnoho způsobů mj. se peče, vyrábí se z ní paštiky, uzeniny nebo se přidává k jiným jídlům. Gurmáni považují Údolí Barycze za jednu s „nejchutnějších“ oblastí Polska, co se týká zvěřiny. V mnohých domácích hospodářstvích také chovají krávy, kozy a ovce a ze získaného mléka vyrábějí sýry a jiné mléčné výrobky.

 

DSC02759
DSC02789
DSC02845
DSC02861
DSC02869
DSC03487
DSC03588
DSC03864

 

Blisko natury, niedaleko Wrocławia
Jeszcze do niedawna, położona na północ od Wrocławia Dolina Baryczy, była miejscem niemal nieznanym odwiedzającym Dolny Śląsk turystom. Z powodu największego w Europie zbiorowiska stawów pojawiali się tutaj wędkarze, czy ornitolodzy, dla których miejsce to jest prawdziwym rajem, ale mało kto penetrował region turystycznie. Zmieniło się to kilka lat temu i obecnie Dolinę Baryczy można polecić każdemu miłośnikowi aktywnego wypoczynku, zabytków i co równie ważne… wyśmienitej kuchni.

Na piechotę
Wędrówki piesze zawsze dostarczają niezapomnianych wrażeń i pozwalają na dogłębne poznanie i przeżywanie mijanych krajobrazów. Dolina Baryczy nie grzeszy niestety ilością wyznakowanych szlaków pieszych, posiada jednak niezliczoną ilość leśnych i polnych dróg i ścieżek, które przy podstawowej umiejętności czytania mapy, doskonale można wykorzystać podczas planowania kolejnych tras. Zawsze też warto mieć ze sobą dobre buty, płaszcz przeciwdeszczowy, plecak, coś do jedzenia i picia i koniecznie lornetkę, która umożliwi nam obserwacje ptaków.

Na rowerze
Bardzo dobrze w Dolinie Baryczy czuć się będą rowerzyści, dla których przygotowano wygodne ścieżki rowerowe, ze sztandarową inwestycją ostatnich lat, jaką było zamienienie 20-kilometrowego toru kolejki wąskotorowej z Sułowa przez Milicz i Rudę Milicką do Grabownicy, w wygodną trasę dla miłośników dwóch kółek. To nie jedyny szlak rowerowy, bo do dyspozycji cyklistów jest ich cała sieć, pozwalająca dotrzeć do najciekawszych miejsc w regionie. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z licznych dróg polnych, leśnych, czy nawet grobli stawów hodowlanych i samodzielnie, z mapą przygotować swoje własne trasy. Nie trzeba przyjeżdżać z własnym jednośladem. Wiele gospodarstw agroturystycznych ma dla swych gości przygotowane rowery, można też skorzystać z kilku wypożyczalni, które oferują również usługi naprawcze.

W siodle
Równie szczęśliwi w Dolinie Baryczy będą zwolennicy zwiedzania okolicy z grzbietu konia. Płaski teren, rozległe lasy, liczne malownicze stawy oraz gęsta sieć piaszczystych dróg pozwalają na delektowanie się przyrodą i wiejskim klimatem. Obecnie znajduje się tutaj ponad 150 kilometrów znakowanych tras do turystyki konnej, w wielu miejscach zbudowano miejsca postoju, dedykowane dla jeźdźców i ich wierzchowców. W ciągu roku odbywa się tu wiele imprez konnych, od rajdów po zawody konne. Ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu są również przejażdżki bryczkami. W Rudzie Sułowskiej, w Centrum Edukacyjno-Turystycznym Naturum można na przykład wybrać się powozem na ptasie fotosafari, podczas którego dotrzemy do miejsc na co dzień niedostępnych dla turystów. W regionie znajduje się wiele miejsc oferujących jazdę konną, wynajęcie konia lub bryczki.

Na wodzie
Główną rzeką w regionie jest oczywiście Barycz, od którego miejsce przyjęło swoją nazwę. To jedna ze spokojniejszych w Polsce rzek, dlatego polecana jest również słabo zaawansowanym kajakarzom. To nie jedyna rzeka, na której spotkamy kajaki, pontony, kanu, czy łodzie. Równie ciekawymi są na przykład Prądnia, Polska Woda, młynówka w Miliczu, czy też malownicza Duża Młynówka na odcinku z Sułowa do Rudy Sułowskiej. Wypożyczalnie kajaków prowadzone są przez kompetentnych wodniaków, którzy zawsze doradzą nam, jaką trasę wybrać, biorąc pod uwagę nasze doświadczenie, oczekiwania wobec atrakcji, jakie chcemy zobaczyć po drodze, czy wreszcie długości spływu. Zawsze też dowiozą nas na miejsce startu i odbiorą po zakończeniu spływu.

Nad wodą
Dla wielu osób najlepszym sposobem spędzania wolnego czasu jest łowienie ryb. Popularne „moczenie kija” jest dla nich odskocznią od codziennego życia i właśnie w ten sposób nabierają sił i odpoczywają. Dolina Baryczy oferuje przynajmniej kilkanaście miejsc, w których można przysiąść na brzegu z wędką. Trzeba przy tym pamiętać, że większość akwenów leży w obrębie Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy lub są to stawy hodowlane, a więc nie są ogólnie dostępne. Zmagania z „taaaką rybą” możliwe są przede wszystkim na wyznaczonych łowiskach. Znajdziemy je w wielu miejscowościach, a różnią się nie tylko infrastrukturą, wielkością akwenów, ale również gatunkami ryb, które można na nich złowić (najczęściej jest to jednak karp, z którego słynie Dolina Baryczy).

Obserwacje ptaków
Dolina Baryczy to jedno z najlepszych miejsc w Polsce do podglądania życia ptaków w ich naturalnym środowisku. Wybierając się na obserwacje trzeba pamiętać, że nie wszędzie można wchodzić i aby nie łamać przepisów, trzeba mieć pozwolenie właścicieli terenu. Dla miłośników ptaków przygotowano wiele czatowni i wież obserwacyjnych, z których można bezpiecznie podglądać ptaki. Warto oczywiście mieć nie rzucający się w oczy strój, a także własną lornetkę, czy lunetę, bo nieuzbrojonym okiem nie zobaczymy zbyt wiele – ptaki szybko wyczują naszą obecność i raczej trudno się spodziewać, że do nas się zbliżą. Wiele uroku mają obserwacje wczesnym rankiem, czy wieczorem, ale równie efektywne mogą być popołudniowe łowy, gdy polują duże ptaki. W zasadzie każda pora jest dobra, zwłaszcza dla początkującego birdwatchera.

Coś na ząb
Pierwszym kulinarnym skojarzeniem dla Doliny Baryczy są ryby, które serwowane są na dziesiątki sposobów. Najpopularniejszy jest karp, którego możemy spróbować np. wędzonego, smażonego po milicku z cebulą, albo w sosie jabłkowo-miodowym, w postaci pasztetu, czy gołąbków. Warto jednak także spróbować roladek z suma, faszerowanego szczupaka, lina w białej kapuście, tołpygę w occie, czy też pstrąga po myśliwsku. To zupełnie niezwykłe doznania, dlatego zasiadając w restauracji do menu, zwracajmy szczególną uwagę na ofertę ryb. Równie ciekawym doznaniem kulinarnym będą dania z dziczyzny, łowionej zarówno w baryczańskich lasach, jak i na stawach, w przypadku dzikiego ptactwa. Podawane są na wiele sposobów, np. w postaci pieczeni, pasztetów, wędlin i jako dodatki do potraw. Koneserzy uważają, że Dolina Baryczy należy do najsmaczniejszych regionów Polski, jeśli chodzi o dziczyznę. W wielu gospodarstwach hodowane są też krowy, kozy i owce, a z pozyskiwanego mleka wyrabiane są sery i różne przetwory na bazie mleka.Práva na veškeré texty, fotografie a grafiku umístěnou na webové stránce Kvetevropy.cz jsou vyhrazena. Není povoleno jejich použití nebo kopírování bez souhlasu redakce.

Kontakt: redakce@kvetevropy.cz