Sport

Královna sportu ve Vratislavi - Kroket v parcích Środmiescie

Mnoho sportů si přisuzuje přívlastek „král sportu”. Dostát tomuto přívlastku vyžaduje sílu, agresivitu, někdy až bezpáteřní rivalitu. Jeden sport však o tento přívlastek neusiluje a honosí se tak titulem jiným - královna sportu. Kroket je sportem s elegancí sobě vlastní, sportem, při kterém se lidé potkávají, při kterém tráví společné chvíle. Sportem, kde vítězí myšlenka nad hrubou silou, kde fyzická dovednost je jen jedním z klíčů vítězů. PO POLSKU

Kroket se vyvinul z oblíbené hry 16. a 17. století Paille-Maill, při které se rovněž odbíjely dřevěné koule dřevěnou palicí. Na rozdíl od této hry se však kroket hraje především na travnatém povrchu a svůj největší rozkvět prožila tato hra v 19. století, kdy byla velice vyhledávanou zábavou francouzské střední třídy a irskými turisty byl následně přenesen na britské ostrovy. Kroket však není jen volnočasovou zábavou, nýbrž opravdovým sportem, dokonce sportem olympijským. Turnaj v kroketu se hrál na Letních olympijských hrách v roce 1900 a zúčastnilo se ho sedm mužů a tři ženy, z celkového počtu deseti hráčů jich devět pocházelo z Francie, poslední byl Belgičan. Není také bez zajímavosti, že slovutný wimbledonský klub, který v dnešních dnech hostí nejstarší tenisový turnaj světa Wimbledon, se celým názvem jmenuje All England Lawn Tennis and Croquet Club. Jeho patronkou je pak přímo anglická královna Alžběta II. a prezidentem od roku 1969 Jeho královská výsost Princ Edward.

V poválečném období začíná kroket znovu získávat na své dávné slávě, pomalu se rozšiřuje mimo typické oblasti anglosaských a frankofonních zemí a postupně dobývá střední Evropu. Pevně věříme, že tento sport si získá i srdce Poláků. Prvním krokem na této cestě je naše iniciativa na založení prvního kroketového klubu v Polsku - vratislavského kroketu WroKro. Jsme nesmírně rádi, že se náš projekt na popularizaci kroketu umístil mezi téměř sty projekty na třetím místě v rámci vratislavských mikrograntů a od září tak můžeme koncepčně představovat kroket Vratislavanům v krásných parcích na Środmiescie (viz. mapka níže).

Kouzlo kroketu tak budete moci zažít na vlastní kůži v následujících termínech na následujících místech:

6. 9. 2016 Park St. Tołpy
10. 9. 2016 Park St. Staszica
13. 9. 2016 Park J. Słowackiego
17. 9. 2016 Wzgórze Słowiańskie
24.9. 2016 Wyspa Słodowa

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Práva na veškeré texty, fotografie a grafiku umístěnou na webové stránce Kvetevropy.cz jsou vyhrazena. Není povoleno jejich použití nebo kopírování bez souhlasu redakce.

Kontakt: redakce@kvetevropy.cz