Zajímavosti a Památky

2000 pohyblivých figurek v neobyčejném betlému

Papírové a dřevěné betlémy? To se možná nosí v České republice. Ve Wroclawi je netradiční betlém s 2000 figurkami z porcelánu, umělé hmoty a skla, který postupně vzniká již od šedesátých let. Před Vánocemi do města přijíždí mnoho turistů na tradiční vánoční trhy, které se konají na hlavním náměstí (Rynek). Pokud by se prošli o kousek dál, směrem na Tumský ostrov, mohli by navštívit další překvapivou vánoční atrakci – pohyblivý betlém v kostele Panny Marie na ostrově Písek.

Navíc, pokud se sváteční atmosférou nestihneme nasytit během Vánoc, můžeme se zde „naladit“ už od jara, protože kaple je otevřena pro návštěvníky od května do února.

Na první pohled jde z pohyblivého betléma hlava kolem. Je zde množství umělohmotných vánočních stromků se skleněnými baňkami a ozdobnými řetězy, světýlek, pohybujících se postaviček, vláčků, hraček, domečků. Betlém vznikal postupně od roku 1967, kdy bylo rozhodnuto, že prázdná kaple sv. Šebestiána bude určena pro mše neslyšících. Od té doby zde lidé přinášeli miniaturky postaviček, ke kterým kněz Kazimierz Błaszczyk instaloval motorky, které nimi pohybují.

Dnes tvoří betlém více než 2000 figurek, z nichž se asi 100 pohybuje – některé z nich, jsou zde již od šedesátých let. Ty starší paradoxně vypadají lépe než postavičky z umělé hmoty z posledního desetiletí, jejichž materiál podléhá rychlé degradaci.

Obyvatelé Wroclawi chodí betlém navštěvovat ve vánočním čase, někdy je třeba čekat na vstup do menší kaple i několik desítek minut. O pohyblivý betlém v kostele Panny Marie na ostrově Písek pečuje nadace FONIS, která pracuje s hluchoněmými osobami a lidmi s postižením zraku.

Pohyblivý betlém můžete navštívit od 15. května do 2. února od 10:00-18:00, v neděli a svátky 14:00-18:00.

 

a
aa
ab
ac
b
c
d
e
f
g
h
i

contentmap_plugin

Práva na veškeré texty, fotografie a grafiku umístěnou na webové stránce Kvetevropy.cz jsou vyhrazena. Není povoleno jejich použití nebo kopírování bez souhlasu redakce.

Kontakt: redakce@kvetevropy.cz