Zajímavosti a Památky

V hostelu HART pokoje ožívají díky umělcům

Hostel HART kromě pokojů pro návštěvníky města nabízí umělcům stáže, během kterých mají přetvořit pokoj, ve kterém bydlí v umělecké dílo. Otevření každého pokoje doprovází vernisáž, na které si mohou hosté prohlédnout pokoj, který se objeví v nabídce ubytování hostelu. Takto do konce roku bude umění doslova obklopovat každého návštěvníka.

Hostel HART se nachází ve čtvrti Nadodrze známé nyní jako místo, kde bydlí mnoho umělců, vznikají nové galerie, otevírají se hospody a probíhají koncerty skupin alternativní scény. Je to část města, která během války neutrpěla tolik škod, jako jiné části Vratislavi, a proto zde nalezneme zachovalé městské domy postavené na přelomu 19. a 20. století. Na Nadodrze rozhodně stojí zato se vydat na procházku – anebo zde můžete rovnou bydlet, protože centrum města je v docházkové vzdálenosti.

Návštěvníci se mohou v hostelu ubytovat v osmi pokojích pro 2-4 osoby. K dispozici bude také rozsáhlá společná místnost na spaní po 16 osob. Ve sklepě je velký prostor, ve kterém lze pořádat koncerty, čtení nebo jiné společenské události. Do konce roku 2016 budou všechny pokoje umělecky přetvořeny, zatím ale čekají, až přijdou na řadu. Už nyní jsou ale originálně vybavené, je v nich čisto a útulno a čekají na první hosty.
Idea uměleckých stáží je založena na tom, že v každém pokoji hostelu bude sídlit vybraný umělec, který má během svého pobytu přetvořit místnost k „obrazu svému“. Takto postupně bude každý z pokojů vytvořen podle jedinečné a neopakovatelné vize daného umělce.

Prvním z umělců, kteří se podílejí na vytváření interiéru je Fabien Lédé, který se narodil ve Francii, ale již několik let žije a tvoří ve Vratislavi. Svým uměleckým ztvárněním pokoje nastavil ostatním umělcům, kteří zde budou sídlit do konce roku, laťku hodně vysoko. Jeho pokoj je plný barev a kreseb, a to od podlahy až ke stropu. Ubytovaní mají k dispozici ovladač, na kterém si zvolí barvu osvětlení – a díky této barvě jsou na stěnách a nábytku viditelné vždy jiné motivy.

Zakladatelka hostelu HART Izabela Duchnowska (na obrázku výše) nejprve pořádala koncerty a vernisáže u sebe doma na Nadodrzu. Nyní své aktivity přenesla do hostelu, kde se může se současným uměním setkat větší skupina lidí. Líbí se jí, že moderní umění je plné dynamiky a života, které může obklopit návštěvníky města. Ona sama se stará o hosty hostelu i umělce, kteří se zde postupně střídají. Dalším návštěvníkem, který zde po sobě zanechá stopu, bude Piotr Butkiewicz, který tvoří snová poetická plátna. Jeden pokoj bude patřit i literátům – věnován bude vydání vratislavského literárního časopisu Cegła.

Pokud tedy mate chuť během své návštěvy Vratislavi bydlet v netradičním místě, rozhodně si objednejte pokoj v hostelu HART, zvláště, že ceny nejsou nijak vysoké: 100 zlotých stojí pokoj pro dvě osoby a 180 zlotých pro čtyři. Pokud se aktivně zabýváte uměním – máte další výhodu – dostanete zde po dohodě slevu.

 

1
2
3
4
5
6
7
8

contentmap_plugin

Práva na veškeré texty, fotografie a grafiku umístěnou na webové stránce Kvetevropy.cz jsou vyhrazena. Není povoleno jejich použití nebo kopírování bez souhlasu redakce.

Kontakt: redakce@kvetevropy.cz