Výlety do okolí

Za průmyslovým dědictvím: Mlýn rodiny Hilbertů

Tentokrát vynecháme hrady, zámky a kostely a vydáme se navštívit technickou památku. Mlýn rodiny Hilbertů vznikl v 60. letech 19. století a fungoval až do roku 2016. Z ekonomických důvodů musel být mlýn uzavřen, ale díky nadaci zabývající se ochranou průmyslových památek byl přeměněn na muzeum.

Kromě důkladného vyčištění všech prostor zůstal objekt bez větších změn – stačily by 2 hodiny, několik odborníků a může se znovu naplno rozjet výroba mouky. Mlecí stroje, kterými je mlýn vybaven, pocházejí z 30. let 20. století. Dodnes jsou nejen funkční, ale i krásné.

Návštěvníci se projdou nejdříve kolem celého objektu v doprovodu bývalých zaměstnanců mlýna. Podívají se, kde se obilí skladovalo, přiváželo, vážilo. U mlýna fungovala vlastní požární stanice a zámečnické dílny.

Poté se projdou mlýnem a poznají postupně všechny etapy mletí mouky. Nejpůsobivější je první patro s mlecími stroji, zaujmou ale také systémy sít, kde se mouka přesívala. Krásné jsou dřevěné šnekovité „klouzačky“, po kterých se spouštěly pytle hotové mouky do aut. „Jde je použít jako klouzačky?“ ptáme se pana průvodce. „Pro zaměstnance platil přísný zákaz na ně sedat,“ říká průvodce a chvíli se odmlčí, „ale neznám nikoho, kdo by to alespoň jednou nezkusil“.


Hilbertův mlýn
Adresa: Batalionów Chłopskich 11, Dzierżoniów
Děti: Ano, ale chodí se na několik pater a není výtah
Po-Pá: 08:00 – 16:00
Víkend: 10:00 – 18:00

 

a
b
c
d
e
f
g
h
i
j

Práva na veškeré texty, fotografie a grafiku umístěnou na webové stránce Kvetevropy.cz jsou vyhrazena. Není povoleno jejich použití nebo kopírování bez souhlasu redakce.

Kontakt: redakce@kvetevropy.cz