10 pohledů z Dolního Slezska

Zveme na procházku po Dolním Slezsku – prohlédněte si kostely, náměstí či dokonce hřbitov. Nenechte si ujít prohlídku města nebo divadlo. Seznam 10 míst, která jsme si oblíbili na jaře a v létě v roce 2017!

nawa1mala

Nová investice do kultury a turistiky stála 1,3 miliónů zlotých, což samozřejmě otevřelo ve Wroclawi diskuzi na téma, co kolik stojí a kdo může rozhodovat o tom, co si za městské peníze pořídíme. Očím návštěvníka ale neuteče – je tu nové kulturní místo – Dalidowa wyspa, socha Vlna (Nawa), autor: Oskar Zięta.

 

Paczkowmala

První věc, jakou se dovíte od průvodců v Carcassonne je, že toto město je nazýváno francouzským Paczkowem ;) Obě města mají totiž zachovalé obranné hradby obklopující celé středověké město.

 

henrykowmala

Klášter v Henrykově zná v Polsku alespoň teoreticky každé dítě školou povinné. Zde cisterciáci psali kroniku Księga Henrykowska, která je významná, protože je v ní písmem zaznamenaná první věta v polštině. Překvapivé je, že ji měl pronést Čech, který navrhoval své ženě, že bude mlít obilí namísto ní, aby si ona mohla chvíli odpočinout: „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj!“.

 

zabkowicemale

Ząbkowice Śląskie mají německý název Frankenstein – anglická spisovatelka Mary Shelley našla inspiraci pro doktora Frankensteina v místních dějinách. V roce 1606 zde vypukla aféra s hrobníky. Měli otrávit několik studní a znesvěcovat mrtvoly. Následné vyšetřování vedlo k tomu, že bylo odsouzeno ke smrti upálením 17 osob. Fotka pochází z místního starého hřbitova založeného v roce 1552.

 

lékarnamala

První zmínka o lékárně ve městě Svídnice pochází z roku 1330. Strop městské lékárny zdobí štukatura s exotickými zvířaty – nebo spíše představami autora, jak mohou exotická zvířata vypadat, protože s velkou pravděpodobností krokodýla nebo pštrosa nikdy neviděl na vlastní oči. Středověké lékárny bohatly na placebo efektu – čím netradičnější a dražší přísady, tím výraznější zdravotní účinek. V dnešní terminologii – doplňky stravy. Nachází se zde galerie Świdnicki Ośrodek Kultury.

 

malalwow

V neděli 21. května jsme si prohlíželi a diskutovali nad památkou, která je bohužel ve Wroclawi značně opomíjena – Plastickou maketou Lvova 18. století. Nakonec musela přijít paní z prodeje lístků a jemně nám připomenout, že už zavírají. V hlavní roli Bogna Piter, o které se ukázalo, že ví hodně nejen o Wroclawi, ale také o Lvově, a Magda Zjawin, která se soustředila víc na focení než výklad, takže asi půjde maketu navštívit znovu.

 

bardomala

Tajemné město Bardo Śląskie je jedním z nejzajímavějších míst v Dolním Slezsku. Bylo založeno v 10. století jako obranná tvrz na řece Kladská Nisa, přes kterou vede kamenný gotický most. První písemnou zmínku o něm najdeme v Kosmově kronice. V bazilice se nachází starodávná románská soška Panny Marie, kterou, podle legendy, darovala českému chlapci přímo Panna Marie. Bardo okouzlilo i Andrzeje Sapkowského – odehrává se zde část trilogie Narrenturm. Není se čemu divit, je to jedinečné místo.

 

lavra

Co jste dělali, když vám bylo 16? Polští studenti Gymnázia č. 9 ve Wroclawi se učí česky a připravili představení Král Lávra. 30. března v 18:00 mělo představení premiéru. Žáci mají češtinu jako volitelný předmět, což ale neznamená, že jen sedí v lavicích a cvičí gramatiku. Jak škola hrou může vypadat v praxi předvedla jejich učitelka Anna Chruścielska.

 

instamala

Kostel ve městě Milicz je jedním ze šesti kostelů milosti – ty byly postaveny jako náhrada za více než 600 kostelů, které katolická církev v době protireformace odebrala protestantům. Stavba je nepřehlédnutelná, je na ni použito tzv. hrázděné zdivo, kdy je dřevěná nosná konstrukce vyplněna cihlami. 

 

sasamala

 4. března proběhla Česká sobota ve Wroclawi. Ráno speed dating v češtině vedla Beata Jastrowicz, později nás českými stopami ve Wroclawi provedl Wojciech Zalewski. Večer v Klubu Pod Kolumnami na náměstí Św. Macieja zahráli Češi: Saša Niklíčková (na fotce), David Afik Dewetter, Michal Šnajdr a jako překvapení pořadatelů i diváků Petr Rímský.

Práva na veškeré texty, fotografie a grafiku umístěnou na webové stránce Kvetevropy.cz jsou vyhrazena. Není povoleno jejich použití nebo kopírování bez souhlasu redakce.

Kontakt: redakce@kvetevropy.cz