Výlety do okolí

Z Norska do Karpacze – středověký kostel Wang

Neobyčejný kostel vytvořili potomci Vikingů ve 12. století ve městě Vang v jižním Norsku. Na jeho konstrukci, stejně jako jejich předkové na stavbu svého proslulého loďstva, nepoužili jediný hřebík. Proto bylo také možné kostel v 18. století složit, naložit na loď, převést do Štětína a pak do Královského muzea v Berlíně. Díky Friederike Karoline von Reden, která se zasadila u pruského císaře Fridricha Viléma IV. o to, aby kostel sloužil evangelíkům v městečku Karpacz, byl kostel převezen po Odře a poté dostavníky do Karpacze, kde byl znovu postaven.

Podobných dřevěných kostelů bylo ve středověku na území dnešního Norska kolem tisíce. Do dnešních dnů se jich zachovalo necelých 300 – jedním z nich je díky rekonstrukci a pečlivé péči tento kostel v Karpaczi. Kostel je a zároveň není podobný dřevěným kostelíkům, které známe ze slovenských Karpat – spojují je například detailně propracované dřevěné šindelové střechy a to, že při jejich stavbě nebyly použity žádné kovové prvky. Kostel Wang má ale poněkud exotickou krásu – střechu zdobí stylizovaní draci, část vnější fasády má strukturu šupin a vchod střeží dvojice lvů. Jako stavební materiál byla použita skandinávská borovice napuštěná pryskyřicí, díky které toto dřevo vydrží i v drsných klimatických podmínkách.

V interiéru jsou nejzajímavější původní portály do úzké křížové chodbičky, která vede po obvodu celé lodě. Na nich jsou zobrazeni draci, jak trhají ležaté osičky, což je vysvětlováno jako odvěký a nikdy nekončící souboj dobra a zla. Na bočních stranách vchodů jsou tajemné hlavy Vikingů s rozdvojenými jazyky. Na severním vchodu najdeme také runy – písmo vyvozující se s největší pravděpodobností z latinské nebo řecké abecedy, které bylo nejdéle používáno ve Skandinávii. Nápis zřejmě informuje o řezbáři, který je autorem těchto dvou portálů.

Kostel Wang není v Karpaczi původní a nevytvořili ho místní stavitelé, ale i přesto s okolní scenérií ladí – koneckonců zde stojí již více než 170 let a bývá označován jako kostel šťastných manželských slibů, takže zde uzavírají manželství mnohé katolické i evangelické páry.

Vstup pro dospělé je 8 polských zlotých, pro děti 5 zlotých.

 

1
2
3
4
5
6

 

Práva na veškeré texty, fotografie a grafiku umístěnou na webové stránce Kvetevropy.cz jsou vyhrazena. Není povoleno jejich použití nebo kopírování bez souhlasu redakce.

Kontakt: redakce@kvetevropy.cz