Projekt J. E. Purkyně

Po stopách J. E. Purkyně ve Vratislavi - Zveme na literární procházku

Projděte se trasou Po stopách J. E. Purkyně. Během hodinové procházky najděte ve vyznačených místech 5 textů od J. E. Purkyně a pošlete nám fotku Vašich úlovků na adresu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. nebo na náš FB Kvetevropy. Obdržíte jedinečný dárek, díky kterému budete mít Vratislav stále na dosah. Wersja PO POLSKU

Výjimečnou a mnohovrstevnatou osobnost J. E. Purkyně si připomínáme na trase vedoucí místy, se kterými byl spjat jeho 27 letý pobyt ve městě Vratislav. Málokdo ví, že většinu svých vědeckých objevů uskutečnil právě zde – mimo jiné také díky tomu, že mu pruská vláda poskytla možnost založit první fyziologickou laboratoř na světě. Purkyně ale nebyl pouze vědcem – byl také spisovatelem, překladatelem, organizátorem společenského života, učitelem, zakladatelem Slovanského spolku literatury a přítelem mnoha významných osobností z vědeckých i kulturních kruhů.

Naše trasa má 5 zastávek – na místech, kde J. E. Purkyně během svého života ve Vratislavi trávil čas.

1. Domov - J. E. Purkyně ve Vratislavi bydlel na tehdejší Široké ulici (Breitestraße) č. 25. Prožil zde nejšťastnější období svého života se ženou Julií Purkyně-Rudolphi, dcerou významného přírodovědce Karla Rudolphiho, který společně s Goethem doporučil Purkyně na Vratislavskou univerzitu do funkce profesora.

2. První fyziologický ústav - První fyziologický ústav na světě založil Purkyně v roce 1831 a samostatnou budovu pro něj získal v roce 1839. Založení ústavu nebylo vůbec jednoduché – Purkyně narazil na odpor univerzitních profesorů, protože byl na toto místo přiřazen z Berlína, a ne zvolením profesorského sboru.

3. Dům Čelakovských – J. E. Purkyně byl častým hostem v domě u Čelakovských. Autor Ohlasů vděčil Purkyněmu za místo profesora slavistiky na Vratislavské univerzitě. Díky Purkyněmu byly také ve Vratislavi přeloženy a následně vydány Ohlasy písní českých.

4. Katedrála sv. Máří Magdalény – tady J. E. Purkyně nechal pokřtít své syny budoucího botanika Emanuela a významného malíře Karla. Ve volných chvílích hledal v katedrálních archivech literární památky v češtině a objevil zde rukopis kroniky Přibíka Pulkavy z Radonína.

5. Univerzita – J. E. Purkyně na univerzitě přednášel, ale vodil své studenty i na studijní procházky „do terénu“ – často například chodili provádět pitvy do místního ovčína. Purkyně byl také průkopníkem týmové práce, jeho studenti zkoumali člověka a živočichy tkáň po tkáni a později si vyměňovali výsledky své práce.

Těšíme se, že se potkáme na procházce po stopách J. E. Purkyně, fascinující osobnosti, který svou činností podporoval propojení mezi národy a lidmi. Ve Vratislavi budou na vyznačených místech uloženy texty od 1. do 31. července 2016, poté se texty objeví na stránce portálu o Vratislavi v češtině Kvetevropy.cz.

 

Práva na veškeré texty, fotografie a grafiku umístěnou na webové stránce Kvetevropy.cz jsou vyhrazena. Není povoleno jejich použití nebo kopírování bez souhlasu redakce.

Kontakt: redakce@kvetevropy.cz